Ayak Masajı (Refleksoloji) Nedir ?

Ayaklar vücudumuzun prizidir prensibiyle yola çıkılarak belirginleşen bu masajda ayak tabanında belirli noktalara bası uygulanmaktadır. Ayaklarımızdaki her bir alan vücudumuzdaki belli organ ve dokuları temsil etmektedir.. Ayak masajı olan kişi kendini daha canlı ve zinde hisseder.
Süre yaklaşık 20 dakikadır.

Ayak masajı ayaklardan bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine karşılık gelen sinir noktaları bulunmaktadır ve bu noktalara uygulanan masaj sadece ayakları değil, sinirin uzandığı organı ve kası da rahatlatmaktadır. Özel masaj teknikleriyle refleks noktalarına uygulanan baskı, stresin azalmasını sağlayarak mental olarak da kişinin daha iyi hissetmesini sağlar.

Professional,Foot,Massage,Close,Up.,Authentic,Shot,Of,Luxury,Spa

Faydaları Nelerdir ?

Ayak masajının yaşlanma ve çeşitli hastalıklarda hücrenin yapısına zarar veren kimyasalların sayısını azaltırken yararlı antioksidanların ise sayısını artırarak iyileştirici rol oynadığı görülmüştür.

Ayak masajı uygulanan bireylerde kandaki yüksek kolesterolün düştüğü gözlenmiştir.

Ayak masajı uygulanan kişilerde kan dolaşımının düzeldiği görülmüştür.

Ayak masajı böbreklerdeki kan dolaşımını düzenler.

Yorgunluk, uykusuzluk ve mide sorunları gibi rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yan etkilerinin giderilmesinde ayak masajı başarılı olmuştur.

Ayak Masajı (Refleksoloji)

Geçmişi 5000 yıl öncesine uzanan ayak masajının bilinen ilk uygulama yeri Çin’dir. 1900’lü yıllar Doktor William Fitzgereld tarafından yeniden keşfedilmiştir. O dönemde bir çeşit ağrı kesme yöntemi olarak kullanılan refleksoloji, zamanla dünyanın dört bir tarafına yayılmış ve bugünkü halini almıştır. Vücuttaki serbest enerji akışını sağlamak için kullanılan etkili ve zararsız bir yöntem olan refleksoloji, günümüzde tamamlayıcı tıp uygulamaları arasında yer almaktadır.

Ayaklar vücudun aynası gibidirler. Sağ ayak vücudun sağ tarafını, sol ayak ise sol tarafını temsil eder. Ayak tabanında her bir organa etki eden refleks noktaları vardır. Bu yüzden ayaklara yapılan masaj tüm vücutta bir rahatlama etkisi bırakır.

 

Ayak masajı, vücudunuzdaki tüm bölgelere, organlara ve sistemlere karşılık gelen refleks – uyarı noktalarına özel el ve parmak teknikleri ile baskı, ovma ve uyarma olarak uygulanır. Ayak parmaklarından ayak bileklerine kadar olan bölgedeki tüm refleks noktalarına baskı yapılarak uygulanır. Seans boyunca ayak tabanında yer alan tüm refleks noktaları özel tekniklerle tek tek uyarılır. Bu mucizevi masaj sayesinde ayak tabanında bulunan özel bölgelere uygulanan özel masaj hareketleri ile tüm vücutta bir gevşeme, rahatlama ve eksik olan hormonların salınımı gerçekleşir. Ayak masajı ile öncelikli olarak masaj yaptıran kişinin fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak kendini iyi hissetmesi hedeflenir.

 

Ayak tabanındaki refleks noktalarında meydana gelen hassasiyet olası bir hastalığın habercisi olabilir. Vücudun kendi kendini onarması ve hastalıkları önleyici uyarılar göndermesi için ayak masaj teknikleri uygulanmalıdır. Vücudun belirli bölgelerine giden enerjide zaman zaman tıkanmalar meydana gelir. Ayak masajında kullanılan özel ovma hareketleri ile bu tıkanıklıklar giderilerek vücudun kendi kendini iyileştirme gücünü ortaya çıkarır. Refleksoloji olarak da bilinen ayak masajı vücudu güçlendirir.

Aşırı işlenmiş gıdalar, katkı maddeleri ve kirlilikten kaynaklanan toksinler zamanla vücutta birikir. Ayak masajı ilk aşamada kan ve lenf dolaşımını üzerindeki problemleri ortadan kaldırarak vücudun doğal dengesini yeniden sağlamasını yardımcı olur. Böylelikle toksinler daha kolay atılır. Ayak masajının hastalıklardan koruyucu, mevcut hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırıcı etkisi vardır.

 

İletişim Formu